Velmi renomovaná ekonomka Ilona Švihlíková nám poskytla exkluzivní rozhovor

15.06.2018
Přednáška Ilony Švihlíkové a Miroslava Tejkla

Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. (* 1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze (VŠE), obor mezinárodní obchod a komerční jazyky. Diplomovou práci psala na téma „Postavení Německa ve vývoji evropské ekonomické integrace“. Doktorát získala v roce 2006 za disertaci „Politické aspekty globalizace“. Přednáší na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, je vedoucí katedry politických, společenských věd a ekonomie. Zaměřuje se na mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetickou bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou (především daňová problematika). Externě pracuje na VŠE. Je koordinátorkou občanské iniciativy Alternativa Zdola, která si klade za cíl podporu komunitního hnutí v ČR. Hovoří anglicky, německy, italsky a částečně rusky. Mimo odborných sborníků a výstupů z konferencí a grantů publikuje např. na Britských listech, v Pro a Proti či v Deníku Referendum.

Paní docentko stále prosím platí, že Alternativa Zdola, ve které jste koordinátorkou mimo jiné hledá alternativní ekonomické systémy, klade si za cíl podporu komunitního hnutí a vznik novodobých družstev? Co se tedy prosím prozatím Alternativě  Zdola podařilo?

„Pár malých úspěchů si snad přiznat můžeme, úspěšně jsme se účastnili odporu proti Nečasově/Kalouskově vládě a jako jedna z mála organizací jsme vydrželi až dodnes. Možná to zní trošku minimalisticky, ale uvědomte si, že většina organizací se rozpadla, nebo přestala fungovat.  Byly jsme první organizací, která v ČR rozjela participativní rozpočet a pro jeho známost jsme ledacos udělali. a stále pracujeme na zlepšení postavení družstev i na jejich propagaci, zde si snad také můžeme připsat pár bodů, i za podporu a rozvoj projektů lokální ekonomiky. V neposlední řadě se nám nyní daří znovu rozpohybovat DTJ Santoška na Smíchově.“ 

Alena Wágnerová (česko-německá spisovatelka) o vás jistého času napsala, že :“ Iloně Švihlíkové  je vlastní sociálně-politicky angažovaná kritika neoliberální ekonomie, povyšující trh nade vše,  ona sama se angažuje v hledání alternativ. Věnuje se rozporům ekonomismu, hrozícím že povedou ke kolapsu, neboť politické elity nejsou schopny odvodit z krize konsekvence a vést společnost k novým řešením“. Souhlasíte prosím s tímto vyjádřením a je ještě možné k němu něco dodat?

 „To je pěkný výrok, díky za něj.“ 

Společně s Miroslavem Tejklem jste nedávno vydala knihu s podtitulem :“ „Kapitalismus, socialismus a budoucnost: aneb Mikeš už přišel“, kterou jste představili i na přednášce v Hradci králové a to za velkého zájmu a mimo jiné potlesku pro vás oba a to naprosto zaslouženému. Jaká byla genese této knihy a spolupráce na ní s Miroslavem Tejklem?

„Geneze knížky, které oba dva pracovně říkáme „náš Mikeš“, je zajímavá. jednak jsme si na facebooku všimli, že sdílíme podobné články a že tak nějak máme podobné názory na Velkou recesi a vůbec na ekonomický vývoj. a pak jsme zjistili, že máme stejnou oblíbenou trojici ekonomů, kteří jinak moc spojováni nejsou, protože jejich názory by se nutně neshodovaly – Marx, Keynes, Schumpeter.  Jak jsme si říkali, pojďme se podívat trošku abstraktněji na to, co se děje po Velké recesi, jaký je skutečně ten „současný“ kapitalismus. a začali jsme psát. já v té době pracovala ještě na knížce Řecká tragédie, také se spoluautorem, s Kostasem Tsivosem, takže jsem se učila, jak kooperovat, jak dávat texty dohromady, jak tříbit stanoviska. byla to krásná práce a oba dva jsme s Mirkem měli velkou radost, když se na sklonku minulého roku objevil na pultech knihkupectví „náš Mikeš.“ 

Co vás nejvíce jako velmi uznávanou ekonomku nyní trápí v České republice ?

„Trápí mě to, co je vidět všude „na západě“ tragicky nízká kvalita politických „elit“, které zajímá povětšinou jen vlastní ego a kteří uvažují v rámci jednoho volebního období. od toho se pak odvíjí zoufalá neschopnost, neochota řešit zásadní problémy naší země, přičemž drtivá většina z nich je řešitelná je.“

 Lze vůbec říci nějaký prognostický názor o tom kam naše země ekonomicky směřuje ?

„Vzhledem k předchozí otázce by se věru dalo odpovědět jadrně. nenechme se omámit současnou konjunkturou. hluboké problémy naší země neřešíme, odkládáme na „až jednou.“ mám velké obavy, nevnímáme dostatečně klíčovou otázku odolnosti ekonomiky vůči šokům, přičemž právě ty jsou v současné dynamice a disruptivním chování USA vysoce pravděpodobné. jsme skutečně kolonie, kdy místodržící čekají, co vypadne z Berlína, že mi se „přizpůsobíme.“ a náklady ponesou občané, kdo jiný.“

Máte vůbec paní docentko čas odpočívat a pokud ano prozradíte našim čtenářům jak odpočíváte?

„No, moc neodpočívám. takový celý den volna, o tom si můžu nechat zdát. prozatím je to tak, že si pro sebe vyšetřím tu a tam nějakou tu hodinu. Ráda cvičím venku, nejradši jsem někde v lese, nebo u vody (nejlépe ve vodě).“ 

Místo události: Střelecká 861/45,Hradec Králové


Autor: Martin Fletcher

Nezávislý novinář

Ukázat další blog tohoto autora
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.

  • Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
    Chcete o nich vědět mezi prvními?

    Přidejte se k nám na facebooku!

    Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: