Pozor na přípravky na hubnutí, často je to podvod, varuje inspekce



 01. 02. 2017

Potravinářská inspekce vloni zjistila 33 nevyhovujících reklam, nejvíce z nich se týkalo "zázračných" přípravků na hubnutí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) je od srpna 2015 pověřena i kontrolou reklamy na potraviny v tisku, na internetu, v letácích, v obchodech.

Kompetence ke kontrole se netýká reklamy v televizi a rozhlase. "V rámci kontrol v roce 2016 inspekce zjistila celkem 33 nevyhovujících reklam. Nejvíce reklamních sdělení porušujících právní předpisy inspektoři zjistili v segmentu prodeje doplňků stravy, zejména prodávaných na internetu," upozonil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Mezi nejčastější porušení patřilo uvádění zavádějících informací a použití nepovolených zdravotních, případně i léčebných tvrzení.

"Používat lze pouze schválená zdravotní tvrzení dle Evropského nařízení 1924/2006 a dále zdravotní tvrzení, jejichž posouzení nebylo dosud dokončeno. Seznamy schválených i dosud neposouzených tvrzení lze najít v registru Evropské komise," uvedl mluvčí.

Používání léčebných tvrzení je právními předpisy u potravin (včetně doplňků stravy) zcela zakázáno. "Žádné potravině nelze připisovat vlastnosti léčby, to je vyhrazeno pouze léčivům," upozornil Kopřiva.

Sídla mimo území republiky
Specifickou kategorii kontrolovaných subjektů tvořily internetové obchody a reklamní webové stránky, jejichž provozovatelé sídlili mimo území ČR.

"Jedná se o e-shopy zaměřené na tuzemské spotřebitele s informacemi v českém jazyce, u kterých kontrola SZPI zjistila některé z nedostatků," popsal mluvčí.

Informace o nevyhovujících, zavádějících nebo nepovolených tvrzeních na e-shopech provozovaných mimo území EU umístila SZPI ZDE, aby tak alespoň snížila dopad protiprávního jednání na spotřebitele.


Autor: ( red )



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: