Deštivé počasí zapříčinilo úhyn dalšího, letos již druhého mláděte čápů na hnízdě v Dubném. O to větší reakci mezi lidmi jeho smrt vyvolala.
Webkamery, kterých je každým rokem přibývá, totiž lidem umožňují nahlédnout do tajů hnízdění čápů, jež dříve zůstávalo před našimi zraky skryté.
„Při kontrole hnízda v Borovanech jsme našli tři mrtvá mláďata. Uhynula postupně, byla v různém stádiu rozkladu,“ potvrdil vedoucí skupiny pro výzkum brodivých ptáků při České společnosti ornitologické Stanislav Chvapil. „Na co zemřela, není známo. Nikdo o nich nevěděl, nikdo to neřešil," dodal.
Podle ornitologů se ale zcela běžně až polovina mláďat nedožije z různých příčin prvního roku života. Nejčastější příčinou úmrtí čapích mláďat je nepříznivé počasí. Další zahynou při vylétnutí z hnízda na sloupech elektrického vedení, otravou, na tahu když jsou lovena a podobně. Ale nikdo po nich netruchlí, protože o tom neví.
„I mně je líto mláďat, která uhynula v Dubném a pravděpodobně i na dalších hnízdech,“ uvedla Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO). „Chápu každého, kdo se ptá, proč se něco neudělalo. Není to ale tak jednoduché,“ dodala Dobruská.
Má člověk právo zasahovat do přírodního koloběhu?
Prostřednictvím kamer vidí lidé přirozený průběh hnízdění i s těmi špatnými stránkami. Pokud mají o osud mláďat obavy, volají záchrannou stanici.
Ta však pozná, jestli její pomoc v konkrétním případě ptáci skutečně potřebují.
„Není na člověku, aby zasahoval do přirozeného průběhu hnízdění volně žijících zvířat. Navíc zákon o ochraně přírody a krajiny to zakazuje,“ sdělila Lucie Hošková s České společnosti ornitologické.
Hnízdění čápa bílého
V Česku se čápi objevují na hnízdech většinou od poloviny března do dubna. Hnízda najdeme na nefunkčních komínech, střechách budov či sloupech elektrického vedení, už méně na stromech.
Zpravidla platí, že dávají přednost vyvýšeným místům.
Čápi poprvé hnízdí ve čtvrtém a pátém roce života. Na dvou až šesti vejcích sedí střídavě oba rodiče měsíc, další dva měsíce krmí mláďata.
Koncem července pak většina ptáků hnízdiště opouští a začátkem září se vydávají na cestu do jižní Afriky. Vlivem globálního oteplování zimují někteří jedinci v posledních letech i ve Španělsku a jižní Francii.
Autor: ) (red
Přidejte se k nám na facebooku!