Úroveň znalosti angličtiny si Češi drží již několik let. „Lépe jsou na tom se znalostí angličtiny například Poláci, hůře si naopak stojí Slováci. Mezi zeměmi EU nejlépe dopadli Švédové, nejhůře potom Francouzi,“ poznamenal za zpracovatele projektu Roman Macháček.
Každá země mohla teoreticky získat za jazykové znalosti stovky bodů. „Společně se sousedním Slovenskem a Polskem patří Česko do skupiny zemí s vysokou znalostí angličtiny, která ve Společném evropském referenčním rámci odpovídá horní hranici úrovně B1,“ vysvětlila Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.
Poláci se umístili o sedm příček výše než Češi, Slováci naopak o čtyři níže. Ze zemí východní Evropy se lépe než Česká republika umístilo ještě Slovinsko, Rumunsko, Chorvatsko a Srbsko. „Francouzi angličtině nefandí,“ připomněla Denková.
Dospělí Češi patří ve znalosti angličtiny mezi evropský průměr. Skončili na 17. místě mezi 32 zeměmi Evropy testovanými v každoročním hodnocení. „V globálním srovnání si Česko stojí lépe. Poslední hodnocení, které proběhlo loni, zahrnovalo 88 zemí světa a Češi se se skóre 59,99 bodů umístili na 20. místě. Absolutní špičku představuje Švédsko se 70,72 body,“ uvedl Macháček.
Němci a Rakušané patří s výsledkem přes 63 bodů do nejlépe hodnocené skupiny zemí s vysokou znalostí angličtiny na úrovni B2. „Nejhůře se mezi zeměmi Evropské unie umístila Francie se skóre 55,49 bodů. Po ní následují mimounijní země jako Bělorusko, Rusko, Ukrajina, Gruzie, Albánie, Turecko a Ázerbájdžán,“ vyjmenovala Denková s tím, že testy EF EPI hodnotí znalost angličtiny mezi dospělými prostřednictvím online testů.
Autor: ( red)
Přidejte se k nám na facebooku!