Potraviny, pamlsky i drogerie. Palmový olej škodí, přitom je téměř všude



 01. 02. 2017

Cukrovinky, zmrzlina, chipsy, margarín, i drogerie. Co mají tyto odlišné výrobky společného? Obsahují palmový olej. Jeho produkce však má vážný dopad na devastaci přírody. A jeho konzumace škodí lidskému zdraví. Přesto patří k nejpoužívanějším druhům rostlinného oleje.

První únorový den slaví  v českém kalendáři svátek Hynek a byl vyhlášen i jako Den bez palmového oleje. "Cílem akce je připomenout problematiku pěstování palmy olejné i omezení konzumace a využívání výrobků s palmovým olejem," uvedla Šárka Nováková, mluvčí ostravské zoo, která na Den bez palmového oleje upozornila.

Proč právě zoo? Právě produkce palmového oleje totiž vede k plošnému kácení deštných pralesů a devastaci přírody. Na zabrané půdě pak vznikají plantáže palmy olejné, ze kterých pěstitelé palmový olej získávají. 

"Původní deštné lesy tak nenávratně mizí a s ním i jeho obyvatelé," uvedla mluvčí ostravské zoo. Díky obrovským výnosům je palmový olej jeden z nejlevnějších rostlinných olejů a díky svým vlastnostem jeden z nejpoužívanějších.

Nejvíce se palma olejná pěstuje v jihovýchodní Asii, zejména v Indonésii a Malajsii. "Tyto dva státy zajišťují 85 procent světové produkce oleje," dodala Nováková.

Jídlo, kosmetika
Palmový olej má velmi široké spektrum využití. Je obsažen ve zhruba polovině všech potravinářských výrobků, třeba v sušenkách, ve zmrzlině, v chipsech, v margarínech, v majonéze.

Hojně se využívá i v kosmetice pro výrobu šamponů, krémů, pěn na holení, mýdel. Je obsažen také v průmyslových mazivech a používá se i při výrobě biopaliv.
 
Od roku 2015 musí dle nařízení Evropské unie výrobci na etiketách potravin uvádět konkrétní druh rostlinného oleje, což do té doby nebylo povinné. Je tedy velmi snadné zjistit, zda výrobky, které nakupujeme, palmový olej obsahují či nikoliv.

"U kosmetických výrobku a drogerie zatím neexistuje nařízení, které by spotřebiteli orientaci ve složení výrobků usnadňovalo. Složení je uváděno pomocí názvu skupin chemických látek, za kterými se mohou skrývat deriváty palmového oleje," upozornila mluvčí ostravské zoo.
 
A také v ostravské zoo se snaží návštěvníky informovat o této problematice a sami jít příkladem v používání palmového oleje. "V restauraci Saola se vaří bez použití palmového oleje, stejně tak provozovatelé občerstvovacích stánků nepoužívají k přípravě smažených jídel palmový olej. Rovněž se snaží nabízet i další výrobky, které obsahují jiné druhy olejů," dodala Nováková.

Na webových stránkách http://stoppalmovemuoleji.cz naleznete další informace včetně seznamu výrobků bez palmového oleje.


Autor: Michal Kolařík

Spoluzakladatel a provozovatel portálu City.cz. Náměty živnostníků a firem z jejich denní rutiny přenáším na náš vývojový tým. S cílem přinést inovace v zákaznických službách prostřednictvím rezervačního systému Citydiář a věrnostního programu Citykarta, služeb od City.cz



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: