Porodníci v jihlavské nemocnici využívají novou metodu, která jim pomůže diagnostikovat těhotné ženy ohrožené preeklampsií.„To znamená ohrožené vysokým krevním tlakem a dalšími změnami, jako jsou otoky, nebo ztráta bílkovin, ale také poruchami, které souvisí se špatným základem placenty,“ vysvětlila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.
Rizika onemocnění určí díky testu z krve matky. Mohou zpřesnit péči o těhotnou a nenarozené dítě. „Tato unikátní metoda je zatím dostupná jenom v několika málo porodnicích v republice,“ uvedla Zachrlová.
„Nový test využívá dvou látek, které jsou produkovány placentou. Jejich detekce ukazuje funkci placenty. Je vhodné o tomto testu uvažovat po dvacátém týdnu těhotenství u maminek, jejichž těhotenství je rizikové s ohledem na rozvoj preeklampsie či přidružených chorob,“ vysvětlil gynekolog Roman Peschout.
Ročně až 50 000 obětí na celém světě
V přímé souvislosti s tímto onemocněním zemře v české republice zhruba jedna ze sta tisíc rodiček. Celosvětově pak na nemoc či přidruženou chorobu zemře za rok asi padesát tisíc žen.
„Preeklampsie je velký problém, se kterým se společně s předčasnými porody potýkají porodníci na celém světě. Toto život matky nebo plodu ohrožující onemocnění postihuje na světě 2 - 5 procent těhotných. Z postižených žen má 75 procent střední formu onemocnění a 25 procent dokonce těžkou,“ uvedl Peschout.
„Onemocnění je spojené také s vysokým rizikem plicní embolie, krvácení v těhotenství a za porodu, poškození ledvin a jater na straně matky a poškozením většinou spojené s předčasným porodem,“ uvedla Zachrlová. Příčina jeho vzniku je bohužel nejasná.
Test však dokáže odhadnout další vývoj těhotenství. Umožní maminkách ambulantní řešení potíží, nebo naopak včasné přijetí do nemocnice a přípravu k předčasnému porodu v době, kdy se ještě nemoc plně nerozvine a kdy je možné očekávat zlepšení poporodních výsledků.
Screening maminek
„Nemocnice Jihlava nabízí již přes rok možnost screeningu maminek s vysokým rizikem rozvoje preeklampsie již ve dvanáctém týdnu těhotenství s možností časně ovlivnit další vývoj těhotenství pomocí léků a tím v budoucnu snížit riziko pro maminku i plod,“ doplnila mluvčí.
Tento test může být součástí časného screeningu vrozených vývojových vad. „Nemocnice Jihlava je certifikována mezinárodní autoritou Fetal Medicine Foundation se sídlem v Londýně s velmi pečlivým sledováním výsledků a každoročním auditem certifikace. Bohužel tento screening není zatím maminkami ani jejich ošetřujícími dostatečně využíván,“ sdělila Zachrlová.
Autor: Vendula Šťávová
Přidejte se k nám na facebooku!