Úřady práce v České republice začaly využívat takzvaný výkon veřejné služby, díky němuž si lidé mohou zvýšit státní příspěvky na živobytí. Jenže taková motivace je lichá: nezaměstnanost to stejně nezastaví.
„Osoba na dávkách se nově na životní minimum dostane, odpracuje-li minimálně 20 hodin. Pokud odpracuje o deset hodin víc, dostane plus 605 korun dávky životního minima navíc. Má jít o motivační prvek a upevnění pracovních návyků,“ naznačila Ivona Parčiová z IQ Roma servis.
Veřejná služba sama o sobě ovšem podle ní žádnou motivací není. „Vnějším motivačním nástrojem pro lidi, kterým se nepoštěstilo dělat to, co chtějí a co je naplňuje, je většinou mzda či plat. Vydělat si za 30 hodin veřejné služby 605 korun není motivační, ale směšné,“ pokračovala Parčiová.
Člověk takto chodí do práce ne proto, aby se realizoval, ale z obavy, že přijde o to minimum ze sociálních dávek.
Zaměstnaní ztratí kvůli veřejné službě práci
S příchodem veřejné služby navíc hrozí, že se objeví obce, které propustí zaměstnance, protože pracovníci veřejné služby budou levnější. Místo motivace k práci začne narůstat nezaměstnanost.
Nabídka práce je nízká zejména pro lidi bez dostatečného vzdělání. „Skutečným řešením je motivační rozdíl mezi sociálními dávkami a výplatou a praxe, jež dá důvod zadluženým lidem pracovat,“ vyjádřila.
Řešením by podle IQ Roma servisu bylo zvýšení minimální mzdy, aby rozdíl mezi výplatou a sociálními dávkami lidi motivoval.
„Řešením pro vytvoření pracovních návyků zejména u mladých by bylo, aby si děti, které studují a žijí s rodiči, mohly výdělky z brigád nechávat a nezapočítávaly by se jako příjem společné domácnosti,“ načrtla Parčiová.
Problémem jsou i vystudovaní, kteří se zaregistrují na úřad práce, ale pracují načerno, aby si vydělali víc peněz.
„Každý člověk, i ten, který právě nepracuje, je platným a důležitým členem společnosti,“ upozornila s tím, že IQ Roma servis nabízí šanci spolupracovat na veřejné službě jinak než doposud.
Nebude to prý jen okřídlené „vezmi koště a uklízej“. „K tomuto účelu budeme poskytovat i společné porady, workshopy a podpůrné školení,“ dodala Parčiová.
Servis dlouhodobě pracuje i s Romy a Romkami, kteří se aktivně zapojují do snahy zlepšit stav komunity.
Autor: Lenka Drelichová
Přidejte se k nám na facebooku!