Lidé na Ostravsku a Pardubicku by se z Čechů nejvíc rozdali, zjistil průzkum



 16. 03. 2017

Jak naložíte s deseti milionovou výhrou, kolik z ní věnujete na dobročinné účely? Tak zněla hlavní otázka únorového výzkumu napříč republikou. Třetina Čechů by z takové výhry věnovala na charitu částku vyšší než půl milionu korun, na Pardubicku a na Ostravsku by se ovšem lidé rozdali nejvíc.

Více jak polovina Čechů se ve výzkumu „přiznala“, že kdyby vyhráli deset milionů korun, část by věnovali jiným. Téměř třetina by darovala méně než sto tisíc korun. Zhruba stejný počet dotázaných dokonce odpověděl, že by na dobrou věc dali více než půl milionu korun.

„Možná by se zdálo, že budou lidé, byť jen hypoteticky, štědřejší v hlavním městě, kde jsou tradičně příjmy oproti zbytku republiky vyšší. Opak je pravdou a ne nadarmo se říká, že Ostrava je region rázovitý, protože nejvíce by ze získané výhry dali právě lidé z Moravskoslezského a Pardubického kraje,“ vysvětlila mluvčí výzkumu Kateřina Zoubková.

Co se týče porovnání mužů a žen, tak právě páni byli v rozdávání lehce vydělaných peněz chamtivější. „Sedmnáct procent z deseti milionové výhry na charitu nevěnovali vůbec nic. Zatímco z žen by se takto rozhodlo pouze šest procent. Celých devět procent žen by věnovalo druhým milionovou a vyšší částku, z mužů pak jen tři procenta procenta,“ uvedla Zoubková.

Dobrodinci mezi námi

Výzkum také ukázal, že Češi jsou zvyklí si pomáhat. Osmdesát pět procent dotázaných totiž odpovědělo, že už někdy v životě pomohlo druhému v nesnázích.

„Nejochotnější se zdají být lidé na Plzeňsku, kde téměř všichni oslovení, 94 procent, někdy v životě někomu pomohli. Nejméně naopak lidé ze Zlínského kraje, kterých bylo 72 procent. Na opačnou otázku, tedy zda jim někdo pomohl v nesnázích, odpovídali respondenti již méně jednoznačně,“ sdělila Zoubková.

Že pomoc není lidem cizí ukázal i fakt, že 59 procent dotázaných lidí zná někoho ve svém okolí, kdo právě aktivně pomáhá.

Lidé také věří, že se pomáhat druhým, se jim vyplatí. „Většina Čechů, 64 procent, věří, že se dobré skutky lidem vrací. Ukazuje se, že životní zkušenost hraje svou roli. Nejoptimističtější jsou totiž lidé mezi 25 a 34 lety, nejskeptičtější naopak lidé ve věku mezi 55 až 64 lety,“ doplnila Zoubková.


Autor: Vendula Šťávová

Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: