Zámeček, nebo také Larischova vila, se do historie Pardubic zapsal jako místo, které se za heydrichiády stalo popravištěm gestapa. Léta chátrající objekt se v následujících letech dočká rekonstrukce. Alespoň tak zní plán radnice.
„Plánované otevření nové expozice pro veřejnost proběhne na jaře roku 2020 a bude navazovat na již existující takzvanou Bartošovu stezku v ulicích města,“ uvedla mluvčí magistrátu Iveta Koubková.
Oprava národní kulturní památky vyjde na 15 milionů korun, magistrát je chce čerpat z evropských dotací. Kromě opravy Zámečku se modernizace dočká i okolí. Projekt počítá také se stavbou nové budovy, kde bude umístěna expozice.
„Hlavní ideou je, aby prostor Památníku Zámeček sloužil nejen ke vzpomínce obětí druhého stanného práva, které byly v místě popraveny, ale i k uchování památky obětí nacistického režimu regionů Pardubicka, Královéhradecka a Kolínska,“ naznačil náměstek primátora Jakub Rychtecký.
Oprava rozdělí Zámeček do čtyř tematických částí. A to na paměť doby, která bude v první části budovy sloužit například k promítání filmů a pořádá přednášek a koncertů. Druhá část ponese název paměť mrtvých jako připomínka obětí.
Další část, tedy paměť zmizelých, má sloužit jako symbolické místo vzpomínek. Poslední, čtvrtá část se bude nacházet v parku a je pojmenovaná paměť živých.
Na projektu už pracuje jednadvacetičlenný projektový tým. Spolupracovat by s ním měl mimo jiné i Vojtěch Kyncl, který se podílel na vytvoření expozice v Ležákách, Letech, Bartošově stezce v Pardubicích nebo vzpomínkové akci Silver A v paměti tří generací.
Autor: Veronika Skřivanová
Přidejte se k nám na facebooku!